English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Ankara Afyon arası hızlı tren projesi start aldı

hizlitrenAnkara Afyon arası hızlı tren projesi start aldı

Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin Ankara-Afyonkarahisar etabının altyapı inşaatı için imzalar atıldı. TCDD Genel Müdürlüğü'nde yapılan imza törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroglu katıldı.

İmza töreninde konuşan Bakan Yıldırım, 624 kilometrelik projenin toplam maliyetinin 4 milyar lirayı bulacağını belirterek, 287 kilometrelik Ankara-Afyonkarahisar hattının 700 milyon liraya mal olacağını ifade etti.

Hizmete giren Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir YHT'lerinin bugüne kadar 24 bin sefer yaptığını ve 7 milyon yolcu taşıdığını dile getiren
Yıldırım, büyükşehirler arasında her yöne 150 kilometrede bir yüksek hızlı tren istasyonu olacağını bildirdi.Afyonkarahisar'dan İstanbul'a 3,5, Ankara'ya 2,5 saatte ulaşıldığını belirten Yıldırım, projeyle

Afyonkarahisar'dan İzmir'e trenle 1,5 saatte gidileceğini kaydetti. Yıldırım, projenin hayata geçmesiyle Ankara-İzmir arasındaki yolculuğun 14 saatten 3,5 saate ineceğini bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu da üniversite öğrencisi olduğu dönemde, Afyonkarahisar'dan İstanbul'a 17 saatte gittiğini belirterek, şimdi Afyonkarahisar'dan İzmir, Denizli, Antalya, İstanbul, Ankara ve Konya'ya gitmenin bölünmüş yollarla çok kolay hale geldiğini kaydetti.

Osmanlı döneminde başlayan demiryolları konusunda Atatürk döneminde bir atılım yapıldığını, ancak ondan sonra demiryollarının terk edildiğini ifade eden Eroğlu, hükümetleri döneminde, demiryollarına çok önem verildiğini, bugün Türkiye'nin dünyada hızlı treni olan 8, Avrupa'da ise 6 ülke arasında yer aldığını kaydetti.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da Yüksek Hızlı Trenin hizmet verdiği Ankara, Eskişehir, Konya'nın marka şehirler haline geldiğini belirterek, İstanbul, Sivas ve Bursa Yüksek Hızlı Tren hatları peş peşe açıldığında bu dinamizmin daha da artacağını ifade eti.

824 kilometrelik Ankara-İzmir demiryolu hattı ile seyahat süresinin yaklaşık 14 saat, otobüsle 8 saat olduğunu anlatan Karaman, projenin hayata geçmesiyle Ankara-İzmir arasındaki seyahat süresi 3 saat 30 dakika, Ankara-Afyonkarahisar ise 1 saat 30 dakika olacağını bildirdi.

Yapım bedeli 714 milyon 432 bin 200 lira olan projeyi Sigma-Burkay-Makimsan-YDA iş ortaklığının yürüteceğini hatırlatan Karaman, ikinci etap olan Afyonkarahisar-Uşak'ın yapım ihalesine bu yıl bitmeden çıkılacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından Bakan Yıldırım Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren projesinin ilk etabı olan Ankara-Afyonkarahisar kesiminin yapım işi sözleşmesinin imzalanması için Bakan Eroğlu, yüklenici firma Sigma-Burkay-Makimsan-YDA iş odaklığı adına Hüseyin Aslan, bölge milletvekilleri, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ı yanına davet etti. Bakan Eroğlu, bin 80 günün aşağı çekilmesini de istemesi sonrasında Aslan, 6 ay erken bitirme sözü verdi. Daha sonra sözleşme imzalandı.

Türkiye'nin En Büyük 4. Havalimanı Açılıyor…

AFJET rezervuarı bir kuyu daha kazandı…

AFJET rezervuarı bir kuyu daha kazandı… (2175)

AFJET rezervuarı bir kuyu daha kazandı

                                     

Read More...

Kütahya Afyon’u kıskanıyor…

Kütahya Afyon’u kıskanıyor… (2104)

Kütahya Afyon’u kıskanıyor

KAYMAĞI YİNE AFYON YİYECEK Zafer…

Read More...

Afyon Afjet Uzay Üssü Gibi…

Afyon Afjet Uzay Üssü Gibi… (2509)

Afyon Afjet Uzay Üssü Gibi

                                     …

Read More...

Zafer Havalimanı Turizmi Uçuracak…

Zafer Havalimanı Turizmi Uçuracak… (10791)

Zafer Havalimanı Turizmi Uçuracak

HAVAALANI TURİZMİ UÇURACAK Zafer Hava…

Read More...

Zafer Havalimanı 29 Ekim 2012'de yani bir yıl önce açılması bekleniyor…

Zafer Havaalanı açılışı öncesi turizmciler gelecek için toplantı yaptı…

Zafer Bölgesel Havaalanı İnşaatı Devam Ediyor…

Kaplıca Tesislerine Doktor Zorunlulugu Geliyor…

İstasyon yapılıyor, Afyon 2015’de hızlı trene kavuşuyor…

Gazlıgöl Ömer Gecek'e Alınıyor…

Gazlıgöl Ömer Gecek'e Alınıyor… (2058)

Gazlıgöl Ömer Gecek'e Alınıyor

ÖMER GECEK'İN ADI ÖMER GECEK GAZLIGÖL TU

Read More...

Ankara Afyon arası hızlı tren projesi start aldı…

Afyon İle Termal Sağlıkta Yıldız Olacağız…

Afyon İle Termal Sağlıkta Yıldız Olacağız… (5378)

Afyon İle Termal Sağlıkta Yıldız Olacağız

 Afyon İle Termal Sağlıkta Yıldız Olacağ

Read More...